Kde hľadať modely pre 3D tlač?

Chcete nejaký konkrétny 3D model, avšak nemáte príležitosť alebo skúsenosti si ho vytvoriť od piky? Prečo si neuľahčiť robotu a nestrácať čas? Veľa kedy stačí len zapátrať. Často ide totiž nájsť STL súbor úplne zadarmo. A že neviete, kde presne hľadať? Prinášame vám zoznam webov, na ktorých nájdete modely 3D ku stiahnutiu. Zistíte napríklad, čo na nich ide nájsť, čím sú špecifické a či sú zdarma alebo spoplatnené. 

 

1) Thingiverse.com

Jasná voľba pre veľa užívateľov. Ponúkajú voľne dostupné modely pre 3D tisk v STL formáte a nájdete tu širokú škálu modelov hračiek. Okrem viac ako 9 000 súboru tu môžete nájsť aj najrôznejšie lekcie a školenia.

Na bežné výtisky sa najviac hodí PLA či PETG a dajú sa vymyslieť najrôznejší farby i materiály ako drevo, mramor či dúhový.

2) Grabcad.com

Tento web ocenia predovšetkým profesionálni konštruktéri, ktorí tu môžu nájsť rôzne modely v CAD formátoch. Je tu viac než 27 000 technických modelov, niemenej faktom je, že nie je primárne určený jen pre 3D tisk. 

Zo širokého výberu technických materiálov na tieto výtisky môžete vyberať napríklad tu. K dispozícii sú taktiež vzorčeky!

3) Cgtrader.com

Tu sú k dispozícii predovšetkým profesionálne modely a je využívaný aj veľkými firmami. Rada modelov je tu k dispozícii zadarmo, iné za rozumnú cenu. Je ich tu viac ako 13 000. 

4) TurboSquid.com

Databáza takmer miliónu 3D modelov, ktoré ocenia predovšetkým profesionálni tvorcovia vizuálnych obsahov. Niektoré z nich naleziete aj zadarmo. Ponúkajú radu formátov STL, ačkoľvek sú vizuálne skvelé, mnoho z nich nie je upravené na 3D tisk a nejde to nijak vyfiltrovať. Navyše sú všetky modely spoplatnené.  

5) 3Dwarehouse.sketchup.com

Na týchto stránkach si prídu na svoje predovšetkým architekti, designéri bytových priestorov, ale taktiež tí, ktorí sa pohybujú v oblasti dopravných prostriedkov či strojov. Môžete si tu však  zvoliť variantu vyhľadávania čisto 3D tisknuteľných modelov, niemenej aj ostatné modely je možné upraviť vo spolupráci 3dprintcloud. Nájdete ich tu viac ako 38 000.

6) Cults3d.com

Modelov pre kutilov aj profesionálov, predovšetkým však designérov, je na týchto stránkach viac ako  5 000. Môžete si tu vyhlodávať podľa rôznych podskupín ako napríklad šperky, umenie, architektúra apod. Veľké množstvo modelov je zadarmo, niektoré sú ponúkané za rozumnú cenu.  

7) Pinshape.com

Majú v ponuke viac ako 13 000 STL súborov a to ako platených, tak zadarmo. Stránky sú veľmi užívateľsky prívetivé, jednoduché a ľahko sa na nich orientuje. Na svoje si prídu začiatočníci aj profesionálny designéri.

8) 3dshook.com

Z týchto stránok budú nadšení predovšetkým kutilovia a nadšenci do 3D tisku. Môžete si tu vyberať z viac ako  1 500 modelov z nich niektoré sú zadarmo. Veľa z nich je však spoplatnená, ale cena je prijateľná.

9) 3dexport.com

Stránky sú zamerané na vizuálny obsah a ponúkajú viac ako 1 000 skvelých a spoplatnených modelov a môžete si jednoducho vyfiltrovať 3D tisknuteľné modely.

10) Yeggi.com

Vyhľadávač Yeggi.com prehľadá všetky databáze, ktoré sme zmieňovali vyšie, takže pokiaľ chcete jednoducho "vygoogliť" najvhodnejší model, môže vám dobre a rýchlo poslúžiť.

Existuje však veľa ďalších. Za zmienku stojí napríklad: Instructables.com, Prusaprinters.org, Myminifactory.comZortrax library či vyhľadávače STLfinder.com, 3dmdb.com a ďalšie.

A niektoré modely si môžete stiahnuť aj na našich stránkach. Napríklad skvelý stojanček na vianoční stromček?