Čo sa neoplatí podceňovať? Sprievodca tryskami pre 3D tlačiarne

Informácií o najrôznejších chybách, ktoré môžu viesť k zlému výtlačku na vašej 3D tlačiarni, sa dá nájsť veľa. Avšak jednou z položiek, na ktorú sa mnohokrát dosť pozabúda, je tryska. Nemusí sa to však vyplatiť. Ide totiž o veľmi dôležitú súčasť tlačiarne, ktorá výrazne ovplyvňuje výsledný vzhľad výtlačku. Na čo si u nich dávať pozor? Veľkosť, vnútorný priemer a tiež materiál, z ktorého je vyrobená.

Najčastejšie sa stretávame s mosadznými tryskami.

Táto zliatina medi a zinku je cenovo dostupná a dobre vedie teplo. Nevýhodou môže byť ich opotrebovanie. Sú totiž veľmi citlivé na nárazy či škrabance a môže to negatívne ovplyvniť výsledný výtlačok. Zvládne teplotu 300 °C. Využiť je možné na neabrazívne materiály ako napríklad PLA, ABS, ASA, PETG, TPE a ďalšie.

Ďalším variantom môže byť tvrdená oceľ.

Je drahšia, do určitej miery lepšie zabraňuje upchávaniu filamentu, je odolnejšia a zároveň ju upotrebíte aj na abrazívne materiály ako napríklad drevo, svietiace v tme, nylon a ďalšie.

A pokiaľ ani tvrdená oceľ nestačí, máte možnosť zvoliť kalené trysky.

Tie sú nákladnejšie, avšak odolné aj pri častom používaní abrazívnych materiálov a vydržia dlho. Oproti skôr spomínaným materiálom majú nižšiu tepelnú vodivosť. Nevýhodou môže byť hrubší povrch vnútornej strany trysky. Rovnako ako tvrdená tryska vydrží teploty až 500 °C.

Jedným z najdôležitejších vlastností trysky je jej vnútorný priemer. Ten ovplyvní množstvo materiálu, rýchlosť, ktorou je vytláčaný. Vyrábajú sa od 0,1 do 1 mm a najčastejšie je používaný 0,4 mm. Ten poskytuje rovnováhu medzi rýchlosťou a presnosťou. Je logické, že väčšie trysky vytláčajú viac materiálu, menšie trysky (menšie ako 0,4 mm) zase môžu priniesť úžasne detailné výtlačky. Nevýhodou je však ich upchávanie.

A ak chcete svoju 3D krásku rozmaznať ešte viac? Odpoveďou by mohla byť známa tryska Olsson Ruby. Táto v základe mosadzná tryska má rubínovú špičku a je tak oveľa odolnejšia proti opotrebeniu. Dostupný je aj variant zo zliatiny medi, ktorý vydrží až 500 °C. Cena je vyššia, ale jedná sa naozaj o klenot. Ide teda o spojenie tvrdosti, odolnosti a zároveň jej tepelnej vodivosti. Cena je vyššia, ale jedná sa naozaj o klenot. Existujú však aj trysky s nanopovrchom, ktoré výrazne pomáhajú konštantnému prietoku materiálu.

Viac o tryskách ao tom, čo robiť, keď sa upchá v našom ďalšom článku.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie