PLA

PLA (polylactic acid - kyselina polymliečna)

PLA je biologicky plne odbúrateľný materiál, z kukuričného alebo zemiakového škrobu alebo z cukrovej trstiny. Je stále viac priemyselne využívaný. Je rozpustný v hydroxide sodnom. Po vytlačení modelu je ťažké odstrániť podporné prvky.

hustota: 1250 kg / m³, množstvo vlákna na 1kg cievke: 800 cm³

dĺžka 1,75 mm silného materiálu: 330 m, dĺžka 2,85 mm silného materiálu: 130 m

teplota tlače: 185 - 235 ºC

teplota extrudera: 150 - 210 ºC, teplota podložky: 0 - 60 ºC

Použitie: Je najuniverzálnejším materiálom pre technológiu tlače FDM, vhodným aj pre tlač veľkých predmetov. Popri ABS je najpoužívanejším materiálom pre 3D tlač metódou extrúzie termoplastu. Je pružný, tvrdý a odolný ako iné plasty.

Odporúčanie: Nevýhodou tohto materiálu je sklon pohlcovať vzdušnú vlhkosť. Nutné zabezpečiť suché prostredie pre skladovanie. Pri zlom skladovaní vo vlhkom prostredí pohlcuje vlhkosť, čo sa prejavuje ako bublinky na povrchu predmetu. Výhoda materiálu je v jeho len celkom nepatrný sklon ku krúteniu, daný minimálnym rozpínaním pri tavení. Aj pri nižších teplotách je výtlačok pevný a jednotlivé vrstvy kvalitne spojené. Po tlače ho možno opracovať bežnými postupmi, ale kvôli nízkemu tavenie bodu ho nemožno dobre strojne brúsiť. Brúsny papier strojné dosky materiál rýchlo zahreje až k bodu mäknutia. Túto nevýhodu možno odstrániť chladením materiálu pri opracovávaní. Prakticky bez obmedzenia je možné ručné brúsenie, materiál možno i ľahko vŕtať a lakovať (po ošetrení základnou farbou pre tvrdé plasty).

Prejsť na PLA 3D struny

Varianty PLA:

PLA - D (polylactic acid - kyselina polymliečna)

Parameter D určuje vyššia tvrdosť oproti PLA - A a s tým spojenú aj vyššiu teplotu tuhnutia. Odporúčaná teplota tlače je 185 - 235 ºC. Je využívaný napr. Tlačiarňou UK3DP.

PLA SVIETIACE V TME - GLOW IN THE DARK

teplota tlače: 195 - 220 ºC, teplota podložky: 50 - 60 ºC

rýchlosť tlače: 40 - 100 mm / s

 Materiál jemný na dotyk, so zvýšenou elasticitou. Vo dne farby krémovej, v noci fosforeskuje a svieti. Modifikované PHA. Je 100% bioodbúrateľný (šetrí životné prostredie). Musí sa skladovať v obale, chrániacim pred vzdušnou vlhkosťou. Najobvyklejšie farby tohto materiálu sú zelená a červená (ružová).

Prejsť na PLA filamenty glow in the dark

STEEL PLA

teplota extrudéra: 195 - 220 ºC, teplota podložky: 50 ºC

 Možno ho rovnako ľahko tlačiť ako bežný PLA. Hotový výrobok dá leštiť. Je ideálny pre tlač šperkov, podpier, figúrok a robotov.

 Magnetic Iron PLA

teplota extrudéra: 185 ºC, teplota podložky: 20 - 55 ºC

 Tento materiál je naozaj jedinečný, je totiž magnetický. Odporúča sa použiť teplotu tlače 10 - 20 ºC, teda nižšia ako u bežného PLA.

 PLA / PHA

Je tlačová struna jemná na dotyk so zvýšenou elasticitou, zaručuje vysokú kvalitu 3D tlače. Modifikované PHA. Jedná sa o 100% bioodbouratelný materiál (šetrí životné prostredie). Musí sa skladovať v obale, chrániacim pred vzdušnou vlhkosťou.

  POROVNANIE ABS A PLA

PLA je ľahšie a rýchlejšie spracovateľný pri rovnakých východiskových podmienkach, ale výrobky z neho sú výrazne menej odolné voči vyšším teplotám (začína mäknúť už okolo 60 ºC, zatiaľ čo ABS až na 100 ºC). ABS je náchylnejší k deformáciám a chybám vplyvom chladnutia vytlačeného materiálu, vyžaduje teda použitie vyhrievané podložky. Podľa niektorých domácich užívateľov je výhodou PLA fakt, že pri tavení produkuje vôňu pripomínajúcu vyprážanie rastlinného oleja, zatiaľ čo ABS je pri tavení cítiť ako pálený plast. Výrobky z PLA sú menej pružné, ale majú vyšší lesk. U ABS sa ľahšie odstraňujú podporné prvky.