PVB

PVB

čiže polyvinyl butyral sa používa najmä ako tenká PVB fólia pre medzivrstvy bezpečnostných skiel, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou pevnosťou, pružnosťou a priľnavosťou. Práve aj pre tieto vlastnosti je PVB obľúbené pre 3D tlač. Avšak u 3D modelov sa prejaví aj jeho ďalší prednosť. Povrch PVB možno vyhladzovať pomocou alkoholu, podobne ako ABS acetónom, ale nedochádza tu k nežiadúcim jedovatým výparom.

Na našich stránkach máme tento materiál zastúpený filamentov Glace, čo je kompozit od značky Smartfil. 

Glace v sebe spája výhody najobľúbenejších tlačových strún. Má podobné mechanické vlastnosti ako ABS (rázovú odolnosť má dokonca ešte vyššie) a zároveň sa tlačí jednoducho ako PLA - bez zmršťovania a bez nutnosti vyhrievané podložky. Po chemickom leštenie povrchu alkoholom (izopropylalkoholom alebo etanolom o konc> 70%) sa vrstvy spoja a vznikne tak celistvý, veľmi pevný a vodotesný model. Navyše pri dutých tenkostenných objektov (hrúbka steny 1 perimeter) po chemickom leštenie dosiahnete vysokého sprehľadnenie modelu, ktoré nemá doteraz v 3D tlače obdoby.

Doporučtená teplota tlače: 205 - 235 ºC,

teplota podložky: 0 - 60 ºC

Použitie: PVB je vhodný pre výrobu funkčných vzoriek, výrobu nástrojov aj pre dekoratívne predmety.

3 možnosti chemického leštenie povrchu:

  1. vaporizácia - povrch je vyhladzovaný pomocou alkoholových pár
  2. Natieranie - alkohol nanášame štetcom na povrch modelu
  3. Namáčanie - Pozor, tu je nutné zabezpečiť iba veľmi krátke ponorenie modelu, pretože pri dlhšom pobyte v alkoholovej kúpeli materiál mäkne a nenávratne stráca svoje mechanické vlastnosti.