SBS

SBS (Polystyrén-butadién-styrén)

je tvrdá guma, ktorá sa používa pre veci ako podrážky topánok, behúne, pneumatiky a všade tam, kde je dôležitá trvanlivosť. Je to typ kopolyméru, ktorý je tvorený tromi segmenty (polystyrén, polybutadién a polystyrén).

Polystyrén je pevný tvrdý plast, čo dáva SBS trvanlivosť. Polybutadién je kaučukový, čo dáva SBS svoje gumové vlastnosti. Navyše polystyrénové reťazce majú tendenciu sa zhlukovať dohromady. To dáva materiálu schopnosť udržať si tvar po pretiahnutí.

SBS (termoplastický elastomér) je odolný voči oderu a svetlu. Pri vystavení tukom a olejom a rôznym typom uhľovodíkových zlúčenín a zmesí sa môže rozpúšťať alebo rozpadať.

Spôsob, akým je SBS vyrábaný, možno modifikovať tak, aby produkoval produkty s trochu odlišnými fyzikálnymi a chemickými vlastnosťami. Napríklad niektoré formy SBS sú obzvlášť silné, čo ich robí vhodnými pre výrobu pneumatík, podošvy pre obuv, dopravných pásov a pásov na húsenicových vozíkoch. Iné typy SBS sú navrhnuté tak, aby boli flexibilnejšie, aby boli použité ako gumové hadice, pružné hračky, športový tovar a tesnenia.

Tlačová struna vyrobená z tohto materiálu sa stáva pružnou pri cca 80st.C, počas tlače nezapácha a vyhladením jednotlivých vrstiev pomocou D-limonén možno docieliť povrchu podobnému sklu. U transparentných materiálov je dobrá priepustnosť svetla pri zachovaní krásnych sýtych farieb. Jednotlivé tlačené vrstvy sa k sebe lepia veľmi dobre (veľmi dobrá súdržnosť vrstiev).

Hustota materiálu: 1,01 g / cm 3