ABS

Akrylonitrilbutadienstyren(skratka ABS)

 

prejsť na ABS materiály

je amorfný termoplastický priemyselný kopolymér, ktorý je odolný voči mechanickému poškodeniu. Tuhý, húževnatý, odolný proti nízkym aj vysokým teplotám, málo nasiakavý, zdravotne nezávadný. Je odolný voči kyselinám, hydroxidom, uhľovodíkom, olejom, tukom. ABS je veľmi ľahko opracovateľný. 

hustota: 1050 kg / m³, množstvo vlákna na 1kg cievke: 952 cm³

dĺžka 1,75 mm materiálu: 400 m, dĺžka 2,85 mm materiálu: 150 m

teplota tlače: 220 - 240 ºC

teplota extrudéra: 220 - 275 ºC, teplota podložky: 100 - 130 ºC

Použitie: ABS je vhodný pre výrobu funkčných vzoriek, výrobu nástrojov i pre výrobu vecí pre bežné použitie. Nie je vhodný pre objekty ktoré budú dlhodobo vystavené poveternostným vplyvom. Nie je vhodný pre medicínsky aplikácie.

Odporúčanie: ABS je ropný produkt a pri jeho zahrievaní uniká škodlivý zápach. Pri tlači odporúčame v miestnosti vetrať. Je náchylný na zmenu teploty. To sa prejavuje zmršťovaním materiálu pri tlači. Preto je dôležité tlačený objekt pomaly ochladzovať. Podložka pri tlači z ABS musí byť vyhrievané. Skladovanie materiálu: nevystavovať dlhodobému slnečnému žiareniu a nadmernej vlhkosti

Ďalšie varianty ABS

 

ABS + (akrylonitrilbutadienstyren - Ice filaments - ľadová vlákna

Je o 40% pevnejšie ako štandardné ABS. Reaguje veľmi dobre na teplotu s minimálnym deformováním a nie je citlivý na teplotu prostredia pri tlači (to zaručuje veľmi pekné výtlačky bez ďalších ventilátorov alebo zakrývania otvoreného priestoru). Chová sa ako ABS, je teda zdravotne nezávadný, odolný voči nárazu, vysokým aj nízkym teplotám a mechanickému poškodeniu. Pracuje s rozpustnými podpornými materiálmi, takže pri ich odstraňovaní nie je potreba ručného zásahu, a to aj v prípade zložitých tvarov a dutín.

 

 ABSi (metyl metylpropenoát akrylonitrilbutadienstyren kopolymér)

Tento materiál umožňuje stavbu priesvitných prototypov v prírodnej, jantárovej a červenej farbe. Možno teda vytvoriť prototypy, ktoré veľmi dobre napodobní konečný produkt a plne tak využiť potenciál 3D tlače. Má dobré mechanické a estetické vlastnosti. Je využívaný v automobilovom, leteckom priemysle alebo aj v odvetviach, kde je potrebné monitorovať tok tekutín (napr. Zdravotníctvo). Je k dispozícii napr. Pre systémy Fortus 400mc a 900mc.

ABS - T (akrylonitrilbutadienstyren - transparentné)

Je nepatrne mäkšie ako ABS, má menšie tepelné pnutia a dobre zlepuje jednotlivé vrstvy. Je zdravotne nezávadný. Rozdiel medzi ABS a ABS - T je aj v konštrukcii cievky, ABS - T má väčší priemer vinutia, struna teda nie je tak moc pokrútená. Aj priemer bočníc je väčší. Teplota tlače sa u strún priemere 1,75 mm pohybuje medzi 200 - 230 ºC. Možno ho použiť aj na tlač veľkých objektov. Je rozpustný v acetónu.

 

 ABS - ESD7 (akrylonitrilbutadienstyren - Electrostatic Dissipative)

Je to elektrostaticky disipatívne materiál vhodný pre koncových, elektronické výrobky, priemyselné zariadenia a prípravky pre montáž elektronických súčastí. Ideálne je teda pre všetky aplikácie, kde hrozí nebezpečenstvo poškodenia statickým nábojom, zníženie výkonu alebo výbuchu, ale aj do prašných prostredí, kde by mohli byť k súčasti priťahované nečistoty. Pracuje s rozpustnými podpornými materiálmi, takže nie je pri ich odstraňovaní potrebný ručného zásahu, a to aj v prípade zložitých tvarov a dutín. Je k dispozícii napr. Pre tlačiarne Fortus 400mc a 900mc.

 

 ABS - M30 (akrylonitrilbutadienstyren)

Je o 25 - 75% pevnejšie ako klasický ABS. Je cenovo dostupný, veľmi pevný materiál. Má silné mechanické vlastnosti a je ideálny pre výrobu funkčných modelov, prototypov, prípravkov a nástrojov. Pre efektívnejšie vývoj produktu pracuje materiál s rozpustným podporným materiálom, využiteľné farby sú potom: prírodná, biela, čierna, tmavo šedá, červená a modrá. Je k dispozícii napr. Pre tlačiarne typu Fortus 360/400 / 900mc.

ABS - M30i (biokompatibilné akrylonitrilbutadienstyren)

Konštrukčné termoplast, ktorý umožňuje tlač lekárskych, farmaceutických a potravinárskych funkčných prototypov, sterilizovaných pomocou EtO alebo gama žiarenia. Využíva rozpustného podporného materiálu a má dobrú pevnosť.

 

ABS F. P.

Kompozitný materiál na báze ABS sa samozhášivým účinkom vhodný napr. Pre tlač krabičiek na elektroniku a PC príslušenstv. Pri zahriatí materiálu nedochádza k tvorbe horúcich kvapiek hodvábu, a po odstránení tepelného zdroja prestane sám vrchu. ABS F.P. spĺňa stupeň nehorľavosti V-1 podľa skúšky UL94.

 

ABS glow in the dark - svietiaci v tme

Tento typ ABS sa radí medzi špeciálne vlákna, ktoré po nasvietení svetelným zdrojom svieti po určitú dobu v tme. Vyberať môžete z odtieňov žltej, zelenej či modrej. V našej ponuke môžete nájsť aj svietiace PLA.