AIRBRUSH

Airbrush je tlaková striekacia pištoľ s vnútorným miešaním vzduchu a farby. Týmto pojmom sa označuje ako onen nástroj, tak aj technika farbenia pri ktorej sa používa. Airbrush slúži na rozprášenie tenkej vrstvy farby na podklad a vo všeobecnosti sa používa v najrôznejších oblastiach – úprava nechtov, maľovanie na telo, oblečenie, autá, motoristické a športové vybavenie a dokonca aj cukrárstvo.

 

Ako airbrush funguje

Stlačený vzduch z kompresora prechádza úzkou trubičkou av postrannom kanáliku sa zmieša so špeciálne namiešanou farbou zo zásobníka. Táto zmes potom vychádza von tryskou, vďaka ktorej sa farba rozptýli na drobné kvapôčky a nanesie sa rovnomerne na podklad. Pri jednoduchších striekacích pištolí sa dá regulovať len množstvo vzduchu, lepšie sú ale modely, pri ktorých sa spúšťa, typicky umiestnená za zásobníkom na farbu, dá regulovať aj dávkovanie farby. Všeobecne platí, že čím viac vzduchu, tým väčšia bude rozptyl farby po podklade.

20230814_130507

 

Riedenie farieb

Správne miešanie farieb je veľmi dôležité a vyžaduje si trochu skúsenosti. Farby nesmú byť úplne vodové, ale musia byť o poznanie redšie, než pri nanášaní štetcom. Preto používame riedidlo, ideálne prípravok zvaný airbrush thinner alebo flow medium. Ten umožní, aby farba lepšie pretekala airbrushom a nezaschla vo vnútri. Zistiť, koľko presne riedidlá použiť sa dá z informácií od výrobcu, všeobecné pravidlo je, že riedime v pomere 1 diel farby k 3 dielom riedidla. Nastriekaný povrch musí byť vlhký a farba po ňom nesmie tiecť.

 

Čistenie airbrush

Pri výmene farieb alebo po ukončení práce s airbrushom je nevyhnutné ho zbaviť vyčistiť. Farba hlavne nesmie zaschnúť vo vnútri prístroja. Nie je nutné (ani odporúčané) celý nástroj rozkladať, stačí len vystriekať zvyšok farby (napríklad do špeciálnej nádobky na to určenej), naliať do zásobníka trochu riedidla opäť odstreknúť, kým z trysky neprúdi len čisté riedidlo.

 

Keď farba zaschne

Upchatá tryska airbrusha sa dá vyčistiť špeciálnou ihlou. Tryska sa musí vyskrutkovať, ďalej potom korunka, a samotný hrot. Telo sa potom dá pretiahnuť čistiacimi drôtikmi.

 

pexels-hellariusz-fanny-5020122