Porovnanie Prusa vs. Bambu

Je tomu zhruba 10 rokov, čo 3D tlač začala nadobúdať na popularite u širokej verejnosti, u tzv. spotrebiteľov. Podoba spotrebiteľskej 3D tlače sa za tú dobu zmenila na nepoznanie: čo bolo predtým doménou nadšencov do technológií a bastliarov, ktorí museli byť schopní si zohnať súčiastky, prísť na to, ako ich pospájať dohromady, a potom si ešte zostaviť vlastný firmware, je teraz dostupné rovnakým spôsobom, ako mobilný telefón alebo televízia.

Veľký diel zodpovednosti za tento priaznivý vývoj nesú dve firmy: česká firma Prusa Research, a čínska firma Bambu Lab. Budeme ich porovnávať na základe ich vlajkových produktov: Original Prusa i3 MK3S+ & Original Prusa MK4, Bambu Lab P1P & Bambu Lab X1 Carbon, ale aj všeobecnejšie, podľa toho, komu majú čo ponúknuť.

Prusa Research

Firma Prusa Research dobre pamätá ony nesmelé začiatky 3D tlačovej revolúcie – bola u nej od samého začiatku. To sa veľmi odráža v jej prístupe k svojim 3D tlačiarňam ak ich používateľom, je to jej silnou stránkou a zároveň jej kritickou slabinou.

Všetky Průšovy 3D tlačiarne vždy boli dostupné nielen ako zostavené stroje, ale aj ako stavebnice, hoci je to pre firmu oveľa náročnejší spôsob – každý diel sa musí testovať na kvalitu zvlášť, a je potrebné vydať a udržiavať kvalitný návod na zostavenie. Prusa Research exceluje v oboch a poskytuje tak zákazníkom pridanú hodnotu v podobe zážitku zo zostavovania ich vlastného stroja; detailný manuál sa potom hodí aj v prípade, že je potrebné vymeniť či nahradiť niektorý z dielov. Firma sama potom poskytuje sady pre upgrade tlačiarní na novú verziu, pre prípady, keď by zakúpenie celej novej tlačiarne neprešlo schválením (či už od manželky, alebo od nadriadeného orgánu).

Možnosť výmeny dielov za lepšiu, dostupnosť náhradných dielov, a celkovo Open-Source duch, ktorým sú tlačiarne Original Prusa známe, sú potom ďalšou charakteristickou výhodou a argumentom v ich prospech. Tlačiarne z radu MK3, a podľa očakávania aj MK4, sú ako bájna Theseova loď: rozbitý diel môžete vždy ľahko nahradiť, vždy budú dostupné aspoň kópie. Môžete sa tak spoľahnúť, že tlačiareň zakúpená dnes vám bude v nejakej podobe slúžiť pokojne ešte za 10 rokov (hoci to už v tom čase nebude "Original" Prusa :) ).

Ako možno jediný výrobca 3D tlačiarní potom Prusa Research dbá na udržateľnosť a ekológiu pri výrobe svojich produktov. K modelu MK3S+ je k dispozícii celá brožúrka uvádzajúca uhlíkovú stopu vzniknutú pri výrobe tohto modelu a vymenúvajúce aktivity, ktoré firma vyvíja k jej zníženiu.

MK4

Bambu Lab


Firma Bambu Lab je výrazne mladšia (2020) a tak základy 3D tlačovej revolúcie nepamätá. To ale nevadí, pretože si vyrobila revolúciu vlastnú – jej tlačiarne otriasli trhom vďaka svojej miere autonómie, dosiahnutej implementáciou pokročilých senzorov a umelej inteligencie.

To všetko je doplnené skvele integrovanou a užívateľsky prívetivou aplikáciou Bambu Studio, na prípravu modelu pre tlač, ktorá zároveň vie ovládať tlačiareň na diaľku a ukáže vám postup tlače vďaka kamere a previazaným notifikáciam.

Tlačiarne Bambu Lab sú tiež hneď k dispozícii, do týždňa od objednania vám príde zásielka, av nej tlačiareň pripravená na spustenie a použitie. Všetky sľúbené funkcie sú od začiatku prítomné a fungujú spoľahlivo, s minimálnou potrebou zásahu používateľa. Oba modely si dokonca samy strážia svoj stav a proaktívne užívateľovi oznámia, či sa uvoľní remeň alebo ak treba skontrolovať, či je prvá vrstva naozaj v poriadku.

Podobne skvele funguje aj rozšírenie AMS, čo je multi-materiálové rozšírenie v podaní Bambu Lab. Jeho spoľahlivosť nie je ani zďaleka 100%, zvlášť nie pri použití filamentov iných značiek ako Bambu Lab, stále však strčí do vrecka všetky komerčne dostupné alternatívy. AMS poslúži ako drybox – je vzduchotesne uzatvárateľné a má priehradky na silikagélové sušiče; hlavnou výhodou však je, že pri výmene farieb si samo filament navinie späť na špuľku. Možnosť použiť 4 rôzne farby väčšine používateľov postačí, a komu nie, pre tých je tu možnosť zapojiť dohromady až 4 AMS jednotky k jednej tlačiarni.

Bambu_Lab tiskne

 

Zhrnutie – ako vybrať?


Napriek tomu, že sa princípy a produkty spoločností Prusa Research a Bambu Lab líšia, obe spoločnosti vyrábajú vysoko kvalitné a spoľahlivé 3D tlačiarne. Dôležitými faktormi pre výber medzi nimi sú samozrejme obstarávacia cena a kvalita výtlačkov, v praxi ale býva kľúčový pomer medzi časom nutným pre obsluhu tlačiarne (kalibrácia, nastavovanie pred tlačou, údržba...) a množstvom výtlačkov, ktoré zo stroja dostanete.

V tomto pomere (aspoň v čase písania tohto článku) víťazia tlačiarne Bambu Lab, vďaka svojej rýchlosti tlače, užívateľskej prívetivosti a relatívne malej poruchovosti. Je poznať, že tieto tlačiarne pochádzajú zo sveta, kde o diely nie je núdza a kde vývojári majú vždy k dispozícii ten najlepší hardvér.

Kúpou tlačiarne od Prusa Research si však užívateľ nekupuje len stroj tlačiaci plastový drôt cez uzučký otvor, ale vstupenku do 3D tlačiarenskej komunity. Prusa Research vyvíja aktivity pre podporu vzdelávania v oblasti 3D tlače, zúčastňuje sa stretnutí s makermi a užívateľmi po celom svete, poskytne vám skvelú zákaznícku podporu vo vašom jazyku, vyvíja softvér zadarmo pre všetkých, prevádzkuje galériu 3D modelov zadarmo pre všetkých, mini ZOO s tromi alpakami… ak tomu všetkému akoby navyše dostanete kvalitnú 3D tlačiareň.

Ideálnym riešením je vlastniť tlačiarne oboch spoločností: MK4 vám dá možnosť ľahko meniť trysky, jedna tlač tak môže byť super rýchla a ďalšia zase super detailná, alebo môžete napríklad použiť trysku z nerezovej ocele na experimentovanie s food-safe tlačou. Bambu Lab X1 Carbon vám bleskovo vystrihne model z ABS. MK3S+ je taký kalašnikov medzi 3d tlačiarňami, bude fungovať aj v zaprášenej dielni a opraví ju aj malé dieťa. P1P vyniká svojim pomerom cena/výkon.

Či už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek 3D tlačiareň, najlepšou voľbou je kúpiť ju od nás! Radi vám pomôžeme s výberom kvalitného stroja presne pre vaše potreby, poskytneme zaškolenie a zákaznícku podporu na mieru, ak tomu výber zo širokej škály filamentov – o takom si Pruša aj Bambu môžu nechať len snívať.

 

Vyměnitelné trysky pro MK4

 

Bambu Lab
X1 Carbon
Bambu Lab
P1S
Original Prusa
MK4
Bambu Lab
P1P
Original Prusa
MK3S+
Rozmery tlačovej plochy 256×256×256 mm 256×256×256 mm 250×210×220 mm 256×256×256 mm 250×210×210 mm
Rýchlosť tlače Benchy 17 minút 35 minút 20 minút 35 minút 1h 20 minút
Automatické nastavenie prvej vrstvy Áno Áno Áno Áno Nie
Zakrytovanie Áno Áno Nie Nie Nie
Osvetlenie tlačovej plochy Áno Áno Nie Nie Nie
Wifi konektivita Áno Áno Áno Áno Nie
Kamera Áno Áno Nie Nie Nie

 

Zdroje obrázkov: