WOODJet tlačová struna natural 1,75 mm 0,5 kg Filament PM

Kód: WOO175PM05NL
Neohodnotené
Značka: Filament-PM
€22,60 / ks €18,83 bez DPH
Skladom (3 ks)
Môžeme doručiť do:
29.9.2023

Tlačová struna WOODJet je zmes PLA + a melasovaných repných rezkov od firmy Plasty Mladeč, PLA +, 1,75mm, natur prírodný, 500 g

Detailné informácie

Doprava zadarmo nad 200 Euro

Radi vám poradia naši špecialisti

Veľa informácií na naše blogu alebo v materiálovom slovníku

Podrobný popis

WOODJet je zmes PLA + a melasovaných repných odrezkov

  • nižšia tlačová teplota 195 ° C, vďaka ktorej je filament vhodný pre premostenie a tlač previsov
  • vyššia priľnavosť vrstiev a rázová húževnatosť - tzn. že vytlačený objekt je pri namáhaní flexibilnejší
  • drevený vzhľad
  • pevnejšie v trojbodovom ohybe

TLAČOVÉ NASTAVENIE:
Tryska: 210 ° C
Vyhrievaná podložka: 60 ° C

Odporúčame trysku 0,6 mm a väčšiu.

VÝHODY:
? nižšia tlačová teplota 195 ° C
? vyššia húževnatosť
? vhodné na tlač veľkých modelov
? lepšie znáša nedostatočné chladenie tlačiarne v teplom prostredí
? lákavý drevený (wood) vzhľad
? lepší post-procesing

NEVÝHODY:
? krehkosť
? nízka teplotná odolnosť
? odporúčaný priemer trysky 0,6 mm

Ako vznikol WOODJet?

Vďaka dlhoročnému projektu v spolupráci s Technickou univerzitou Liberec (ústav pre nanomateriály pokročilé technológie a inovácie) sa podarilo využiť niektoré druhotné suroviny poľnohospodárskej výroby Poľnohospodárskeho družstva Haňovice, ktorého je firma Filament PM súčasťou.

Na začiatku boli vybrané štyri sekundárne rastlinné suroviny, a to slama, kokosový substrát z hydrofonicky pestovaných paradajok, vňať z paradajok a cukrovarské odrezky. Celý testovací proces začal materiálom  ABS, kde bola overovaná dokonalosť kompaundácie rastlinného plniva do polymérnej matrice. Z tohto testu vzišli najlepšie cukrovarské odrezky a vňať z paradajok. Ďalším krokom bolo plnenie týchto dvoch plnív do materiálu PLA. Všetko bolo testované na 5 typoch polymérnych PLA, a z toho bola vybraná najlepšia varianta, z ktorej sa stal WOODJet.

 

Všeobecne o PLA:

Tlačové struny českej značky Filament PM, ktorá spadá pod firmu Plasty Mladeč, patria medzi kvalitné materiály a zaručujú bezproblémovú tlač. Pri výrobe je použité laserové meranie hrúbky materiálu, čím je zabezpečený konštantný priemer struny po celej jej dĺžke. Tieto struny sú chránené dvojitým obalom proti pôsobeniu UV žiarenia a v každom balení je pribalené vysúšacie vrecúško, ktoré zabraňuje prípadnému pôsobeniu vlhkosti na materiál. Tlačové struny sú vyrábané v širokej palete farieb.

PLA biela Tlačová struna je univerzálnym materiálom pre technológiu tlače FDM, vhodným i pre tlač veľkých predmetov. Je najpoužívanejším materiálom pre 3D tlač bez nutnosti vyhrievať tlačovú podložku. 

Vhodnosť použitia PLA: 

PLA filament sa ľahko tlačí, je biologicky rozložiteľný (teda šetrný k životnému prostrediu). Ide však o materiál, ktorý nie je vhodný na vonkajšie použitie, degraduje a krehne pokiaľ je vystavený UV žiareniu. Nie je ani teplotne odolný. Už pri 30 - 50°C výtlačky mäknú a deformujú sa. Preto nie je vhodné výtlačky voziť v automobiloch. PLA je horľavý materiál, preto doporučujeme nenechávať tlačiareň pri tlači s týmto materiálom dlhodobo bez dozoru. 

Povrchová úprava PLA - materiál nie je možné ľahko obrúsiť, brúsením (trením) vzniká teplo, ktoré spôsobuje "ťahanie" vlákien z výtlačku. Preto je vhodné pri ručnom brúsení výtlačok chladiť napr. tým, že ho budete brúsiť pod vodou. Z rovnakého dôvodu sa do výtlačku ťažko vŕtajú diery (problém so zahriatím). Materiál je vhodné nastriekať najprv plničom (používaný v modelárčine) a následne obrúsiť, znovu prestriekať a stále dokola až je model pre nás dokonale hladký a potom ho prestriekať farbou. Výsledný model je tiež možné vložiť do "omielačky" spolu so škrupinami, kameňmi, zvyškami filamentov, kúskami výtlačkov...

Lepenie PLA: sekundové lepidlo s aktivátorom v speji (niekedy stačí aj samotné sekundové lepidlo)

Doporučené nastavenie tlače PLA: Pre tlač stačí použitie bežne používaných trysiek. Priemer trysky volíme podľa jemnosti povrchu aký chceme dosiahnuť  resp. podľa nastavenia sily vrstiev pri tlači. Na toto optimálne nastavenie existuje prepočtový vzorec, avšak stačí jednoduché pravidlo +-0,2mm - tzn. keď chceme hrúbku vrstvy 1,25 nemala by mať tryska väčší priemer ako 0,3mm. Pri silnejších vrstvách používame  trysku s väčším priemerom  pri slabších naopak s menším.

Teplota podložky - nie je potreba vyhrievať alebo len pre lepšiu priľnavosť materiálu k podložke do 50°C. 

Doporučené nastavenie : Teplota tlače: 210°C, retrakcia 0,8mm, rýchlosť 60mm/s (outline 70%), vrstva 0,2mm - 0,05mm. Pri použití tlačiarne s PEI fóliou je nutné podložku riadne odmastiť. Výsledný výtlačok je hladký, mierne lesklý bez viditeľných chýb.

Pre skladovanie doporučujeme zabezpečiť suché prostredie. Pri nevhodnom skladovaní vo vlhkom prostredí pohlcuje vlhkosť, čo sa prejavuje pri tlači ako bublinky na povrchu.

Vonkajší priemer cievky 202 mm, vnútorný otvor 50 mm, šírka 90 mm. Hmotnosť cievky vrátane obalu 1,4 kg. Tlačová struna je navinutá na čiernej cievke, v igelitovom vakuovom obale, kartónovej krabici a ešte jednom igelitovom obale. 

Množstvo vlákna PLA filamentu na 1kg cievke je cca 330 metrov. Hodnota je približná keďže aj priemer struny môže kolísať podľa tolerancie uvádzanej výrobcom. Plasty Mladeč garantujú +- 0,05mm.

Dodatočné parametre

Kategória: WOOD
Hmotnosť: 0.99 kg
Priemer struny: 1,75 mm
Farba: drevená, natural
Hmotnosť materiálu: 0,5 kg
Tolerancia/priemer: +/- 0,05 mm
Odporúčaná teplota podložky: 60°C
Pracovná teplota: 195 - 210°C

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Tlačové struny  - filamenty PM sa vyrábajú v stredisku Plasty Mladeč Zemědělského družstva Haňovice od roku 2013. Tlačové struny sú kvalitné a veľmi obľúbené u majiteľov Reprap tlačiarní, najmä materiál PLA. 

Výrobca sa neustále zdokonaľuje v technologii výroby, ale aj vo vyhovení potrieb zákazníkov. Teraz vyrába struny v dvoch základných priemeroch a to 1,75 mm a 2,9 mm. Samozrejmosťou je široká ponuka farieb a kontrola akosti strún.

Ak máte záujem o tlačiarenskú strunu od výrobcu Mladeč a nevyhovuje Vám farba, kontaktujte nás. Aj také požiadavky vieme riešiť.